Спадщина та строки. Юридична практика

Чи можна продовжити строк для прийняття спадщини, якщо спадкоємець протягом шести місяців з часу відкриття спадщини не подав заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини? 

Бобруйко Володимир
Володимир Бобруйко

Консультацію для наших читачів надає директор Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Бобруйко.

Якщо спадкоємець протягом шести місяців з часу відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини з поважної причини, за позовом спадкоємця суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Позивачу необхідно подати позов про продовження строку на прийняття спадщини.

Позови до юридичних осіб пред’являються в суд за їхнім місцезнаходженням.

До позовної заяви необхідно долучити документи, що підтверджують поважність причин пропущення строку для прийняття спадщини (наприклад, виписка з медичної картки стаціонарного хворого) та факт родинних відносин із спадкодавцем (наприклад, копія свідоцтва про смерть спадкодавця, копія свідоцтва про народження спадкодавця, копія свідоцтва про народження  спадкоємця, довідка сільської ради про належність майна спадкодавцю, тощо).

Правові основи щодо звернення з таким позовом визначені статтями 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України.

Для прикладу зазначимо, що в липні місяці 2015 року до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (місто Чернігів, проспект Миру, 49-А, офіс 1003, 10-й поверх) звернувся інвалід другої групи. Клієнт, що звернувся, є спадкоємцем за законом та має право на обов’язкову частку у спадщині, але у визначений законодавством строк не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки перебував на стаціонарному лікуванні та не міг самостійно пересуватись.

Отримавши доручення, адвокат зустрівся з клієнтом та роз’яснив, що суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, можливе це лише виключно за наявності рішення суду з цього питання.

Адвокат склав позовну заяву та звернувся до суду в інтересах позивача (клієнта) з позовом до територіальної громади в особі сільської ради про визначення додаткового строку терміном в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини. 26 серпня 2015 року районний суд виніс ухвалу визначити позивачу додатковий строк терміном у три місяці, з моменту набрання законної сили рішенням суду, для подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте